Grilování patří k oblíbeným letním aktivitám. Můžete pod svým párty stanem také grilovat? Nehrozí vám riziko požáru? Jaká bezpečnostní kritéria bychom měli brát v potaz?

více v článku...

Grilovat pod párty stanem nebo altánem můžete

V případě některých zahradních altánů je jednoznačně grilování nevhodné nebo přímo zdraví nebezpečné. Co hrozí? Použité materiály obvykle nejsou nehořlavé a pod střechou se může hromadit kouř, který dokáže ohrozit zdraví přítomných osob.

Na trhu jsou ovšem dostupné i speciální varianty, které ve střeše mají připraven kouřový vývod, takže teplo a kouř mohou unikat. Stejně tak jsou vyrobeny z nehořlavého materiálu.

Pokud plánujete grilovat pod párty stanem, vyberte si pro tento účel přiměřeně velký model, který bude otevřený, případně část opláštění odrolujte. Tím zajistíte dostatečný odtah kouře. Gril byste také měli umístit v dostatečné vzdálenosti od veškerých hořlavých předmětů a povrchů.

Stejně tak některé stany nabízejí speciální nehořlavou úpravu opláštění. Ta bývá výsadou zejména párty stanů pro náročné uživatele do komplikovanějších podmínek. Často takové produktové řady poznáte podle přízviska Extreme.

Je potřeba se chovat bezpečně

Vždy je tak nutné akceptovat pokyny stanovené výrobcem, které upravují manipulaci s otevřeným ohněm, plynovými vařiči a zařízeními a různými hořáky.

Stejně tak pamatujte na to, že je zapotřebí kvůli bezpečnosti rovněž zajistit dostatečné ukotvení vašeho párty stanu tak, aby byl stabilní. To znamená podle typu povrchu použití kotvících hřebů nebo závaží.

Špatně ukotvený přístřešek jednak můžete poškodit. Pak vás čeká v lepším případě shánění náhradních dílů pro párty stan. U spolehlivého dodavatele byste s tímto neměli mít problém, náhradní díly pro váš párty stan by měly být samozřejmou součástí produktové nabídky.

Navíc je ale nestabilní konstrukce sama o sobě velmi nebezpečná a v kombinaci s otevřeným ohněm může podcenění základních bezpečnostních pravidel vést k tragédii. Řešit kromě shánění náhradních dílů pro párty stan i úraz kohokoli ze zúčastněných rozhodně není tím pravým završením žádné oslavy.