Jak vypadal starý kontinent ještě před příchodem člověka? Odpověď možná naleznete v skandinávském Laponsku. Je to nefalšovaná divočina, kde na civilizaci nemusíte narazit po několik dní. To spíš potkáte sobi a ostatní zvěř, která tu žije. Jedná se ale stejně o relativně bezpečnou oblast, jež rozhodně stojí za to navštívit.

Rozhodně ale nejezděte bez cestovního pojištění!

více v článku...

Nedotečená příroda

V těchto čistě přírodních krajích se zdá, že zde čas vůbec neexistuje. Některá místa jsou tu člověkem zcela nedotčená. Vždyť největší město Ivalo má sotva 4000 obyvatel. Ale i zde můžete pozorovat respekt, jací místní lidé k přírodě chovají. Domy jsou tu až na výjimky ze dřeva a citlivě zasazeny do přírody. Zde se také nachází jediné letiště v celém Laponsku. Souznění s přírodou je zde zkrátka na prvním místě.

Silnice v okolí jsou často protínané lesy, náhorními plošinami nebo rašeliništi. Často na nich budete potkávat stáda losů. Při řízení si tedy dávejte velký pozor. Sobi tu jsou „vyzbrojeni“ GPS obojky od svých majitelů. A to proto, aby přes léto měli neomezený pohyb a majitel je mohl na začátku zimy zase najít.

Jedná se také o ideální místo pro pozorování polárních září.

Lemmenjoki

Lemmenjoki je jedním z největších finských národních parků. Naleznete zde spousty vyznačených stezek, včetně 8 a půl kilometru dlouhého treku až na vrchol Joenkielinen. Tam uvidíte krásně na celé Laponsko a jeho zdánlivě nekonečné jezera, řeky a vrcholky.

Při toulkách místní přírodou narazíte na celou řadu živočichů – medvědi, rosomáci nebo třeba orli skalní tu nejsou žádnou vzácností. Tento národní park navazuje na švédský Anarjokka.

Pro více informací o cestovním pojištění navštivte https://ergo.cz.