Označení „český granát“ se používá pro minerály odrůdy pyrop, které pocházejí výhradně z oblasti Českého středohoří. Zajímavé jsou pro své intenzivní červené zabarvení, které se označuje jako barva holubí krve.

Samotný název pyrop pochází z řečtiny a volně bychom jej mohli přeložit jako „ohnivé oko“. Pyropy se vyskytují na mnoha místech na světě, nicméně jen ty tuzemské vynikají právě svým překrásným odstínem. Rubín má podobnou barvu, avšak více do růžova.

Vedle pyropů náleží do skupiny granátů i řada dalších minerálů. Ty se vyznačují shodnou atomovou a krystalovou strukturu, ale liší se chemickým složením. Což implikuje rozdílné vlastnosti a také odlišnost na první pohled nejvíce patrnou: různorodou barvu.


Tip pro nevěsty: jednoduché svatební oznámení.


České granáty těží ze své podobnosti s rubíny, šperk s granátem ve srovnatelné velikosti je cenově mnohem dostupnější. Ovšem pozor, zároveň není o nic méně působivý. Výhodou granátových šperků je i jejich odolnost, kameny na slunci neblednou. České granáty tak zažívají v současné době doslova renesanci. Necháte se jimi zlákat i vy?