Pokud se v dohledné době chystáte na návštěvu autobazaru, měli byste vědět, že zhruba pětina ojetých automobilů prodávaných v České republice nemá v pořádku uveden rok výroby. Může se vám tak stát, že si koupíte starší vůz a zbytečně za něj dáte více peněz. Na pozoru by však měli být také zájemci o nový automobil, neboť omlazování se týká i tohoto segmentu.

Pravidelné průzkumy hovoří jasně. Zhruba 20 % ojetin se prodává s nesprávným datem roku výroby. Jak je to možné? S dotazem jsme se obrátili na renomovaný Autobazar Praha – Výhybka. Odborníci na ojeté vozy nám vysvětlili, že od roku 2001 již není v technickém průkaze uveden rok výroby, ale rok uvedení do provozu. Časový odstup mezi těmito dvěma daty může být jeden či dva roky. Výjimkou však není ani podstatně větší rozdíl – některá auta mohou být tímto způsobem omlazena až o pět či šest let.

více v článku...

Vyberte si auto v prověřeném bazaru

Solidní pražské autobazary se těmto praktikám vyhýbají, ale zájemce o automobil si paradoxně nemůže být jistý ani u prodejců nových vozů. Důvod je prostý, zdaleka ne všechna auta, která sjedou z výrobní linky, se okamžitě prodají. Značná část produkce naopak dlouhodobě stojí ve skladech a na odstavných parkovištích. Prodejci pak automobily prodávají jako nové, protože nebyly uvedeny do provozu. V případě budoucího prodeje však stávající majitel dostane podstatně menší částku, než kdyby prodával mladší vůz.

Pozor na ojetiny ze zahraničí

Nejčastěji jsou omlazovány individuálně dovezené automobily. Dovážející přepisují data první registrace v TP, ten poté okopíruje a s kopií se dostaví na úřad vozidlo zaregistrovat. Úředník z okopírovaného průkazu změnu nepozná a auto uloží do databáze jako mladší, než ve skutečnosti je.