Narození potomka je nejkrásnější událostí v životě ženy. S miminkem však přichází nemalé výdaje a snižuje se příjem rodiny. Ženy, které jsou na mateřské mají často mnohem nižší příjem a nedostatek hotovosti čas od času některé z nich řeší půjčkou.

  • Co je mateřská?

Na mateřskou nastupuje žena 6-8 týdnů před termínem porodu. Při předčasném porodu se počítá ode dne nástupu až do uplynutí 28 týdnů. Mateřská je vyplácená Správou sociálního zabezpečení. V případě splnění podmínky, že jste v okamžiku nástupu na mateřskou zaměstnaná, podnikáte nebo jste v ochranné lhůtě 180 dní od zániku nemocenského pojištění. V případě, že nemá žena na mateřskou nárok, může čerpat rodičovský příspěvek, jehož výši určuje stát. Ten pak také navazuje na klasickou mateřskou. Denní mateřská  činí 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu. Maximální výše pro rok 2018 je 36 750 Kč.

Matka pobírající mateřskou nesmí v šestinedělí pracovat. Při mateřské však nemůže vykonávat stejnou činnost u svého zaměstnavatele, ale může pro stejného zaměstnavatele pracovat na jiné pozici. Na tuto pozici ji vystaví novou smlouvu, například DPČ nebo DPP i HPP. V případě, že si najde zaměstnání jinde, je zcela bez omezení.

  • Nedostatek financí

V případě, že má žena nízkou mateřskou či se ji nedostává potřebná hotovost, může se poohlédnout po půjčce. Zatímco v bankách se k mateřské jako k příjmu staví dosti skepticky, nebankovní půjčky bez dokládání příjmů jsou vhodné i pro ženy na MD. Získat půjčku je těžké především pro samoživitelky, které mají jediný příjem v rodině.

Samoživitelka pak musí v případě půjčky dbát na to, aby nespadla do dluhové pasti. V případě, že je ji půjčka zamítnuta, je to spíše pro její dobro. Dobrým řešením jsou malé půjčky před výplatou, kdy mnoho společností poskytuje první půjčku zdarma.  V případě, že máte vedlejší příjem, pak si můžete dovolit i nebankovní půjčku ve vyšších částkách.

V každém případě se seznamte s úrokovou sazbou, RPSN  i výší splátek. Čím je hodnota RPSN menší, tím je pro vás půjčka levnější. Dnes už není problém získat půjčku s velmi nízkou úrokovou sazbou i v nebankovním sektoru. Mnohé se svou výhodností velmi blíží k bankovním půjčkám. Nebankovní společnosti poskytují více finančních produktů. Nikdy se nenechte do ničeho tlačit a každou půjčku si v klidu zvažte. Pokud chcete vyšší půjčku s delší dobou splatnosti, ujistěte se, že budete mít opravdu z čeho splácet.

  • Jak vybírat půjčku na mateřské

To, že nebankovní půjčky nekontrolují registry již dávno není pravda. Nový zákon, který vstoupil v platnost v prosinci 2016 poskytovatelům půjček ukládá povinnost potencionální zákazníky v registrech prověřovat. I s menším záznamem však většinou není problém půjčku získat.

Půjčku pro ženu na mateřské si vybírejte pomocí online srovnání. V seznamech jednotlivých půjček si všímejte všech potřebných údajů. Vybrat si pak můžete půjčku s nejlepšími podmínkami pro vás. Jen vy sama víte, kolik si můžete dovolit splácet, abyste se nedostala do dluhové pasti.

Hledat půjčku v segmentu mikropůjček je vhodnou volbou. Zde si můžete půjčit až 20 000 Kč. Oceníte jednoduché a především rychlé vyřízení bez nutnosti dokládat svůj příjem.

  • Kdy je lepší se půjčce vyhnout?

Matky samoživitelky, které nemají vedlejší příjem mají již tak těžkou situaci a nevýhodná půjčka jim ji může ještě zhoršit. Než se pustíte do pročítání nabídek s půjčkou, ověřte si, zda nemáte nárok na příspěvek v hmotné nouzi a přídavky na dítě. V případě, že to bez půjčky skutečně nepůjde, věnujte výběru půjčky skutečně pozornost. Nedívejte se jen na půjčky na mateřské, které jsou jen málokdy skutečně výhodné.