„Jen soubor jedniček a nul, který je prakticky bezcenný.“ Také byste se pod takovou definici bitcoinu mohli podepsat? Pak vás tedy rádi vyvedeme z omylu, ono je to totiž všechno trošičku jinak. Stačí se jen dívat na věci z jiného úhlu.

více v článku...

Bitcoin je virtuální měna, fyzicky ji nevlastníte

Ano, to je rozhodně pravda. Jenže stejné „jedničky a nuly“ jsou právě teď i peníze, které máte uloženy na účtu v bance a používáte je k bezhotovostním transakcím. Jen číslo na obrazovce vašeho monitoru. Identická situace? Ani ne.

Zatímco u bitcoinu jste zcela svým vlastním pánem (resp. pánem je ten, kdo má přístupový klíč), z bankovního účtu můžou vaše peníze kdykoliv zmizet. Pro konkrétní případy ani nemusíme chodit daleko, třeba takový rok 1953.

U této kryptoměny je to jiné. Zatímco jeho cena může kolísat, zabezpečení nikoli. Žádné dlouhé prsty světových vlád na něj nedosáhnou, případné změny by totiž museli odsouhlasit všichni vlastníci bitcoinů.

Virtuální = nekonečné

Tak tohle je lež jako hrom. Zatímco světové banky si mohou kdykoliv hotovost posílanou do oběhu libovolně namnožit, bitcoinů nebude na světě nikdy víc než 21 milionů. Žádné umělé množení se nekoná a konat nebude. Není divu že hodnota bitcoinu (i obtížnost jeho získávání) se pomalu zvyšuje právě díky tomu, jak dostupných blockchainů postupně ubývá. Mimochodem odhaduje se, že jeden nový blok bitcoinu je objeven (vytěžen) přibližně každých deset minut.

A podobné je to i s ostatními kryptoměnami. Například oblíbený litecoin staví na stejných základech jako jeho předchůdce. Stejné zabezpečení, stejný princip zisku – jen prozatím není tak známý, takže je co do nejrůznějších poplatků na burzách podstatně levnější. A platby jsou také rychlejší, protože nový blockchain se objevuje v průměru každé 2,5 minuty, ale to už by bylo na docela jinou kapitolu…