S pojmem operativní leasing se lze setkávat čím dál častěji. Zatímco v zahraničí je sjednávání „operáku“ poměrně běžnou záležitostí, v Česku je trh s operáky teprve v začátcích. Jaké jsou jeho největší výhody a kdy se vyplatí?

více v článku...

Co je to operativní leasing?

Spoustě lidem se plete operativní a finanční leasing a mnozí ani neví, co je operativní leasing. U klasického finančního leasingu se člověk na jeho konci stává vlastníkem. U operativního leasingu je auto pouze zapůjčeno na dohodnutou dobu.

Rozdíl je také v akontaci, u klasického leasingu se skládá akontace předem v hodnotě několika procent z ceny auta. Operativní leasing akontaci nemá.

Zájemce o operák tedy dostává auto pouze do „pronájmu“. Nesmí na něm provádět žádné větší změny a auto musí pravidelně přivážet na kontrolu. Je zde také limit na počet najetých kilometrů, jeho překročení je zpoplatněno.

Na druhou stranu ale není potřeba hradit povinné ručení a o veškerý servis auta se stará leasingová společnost.

Kdy a komu se vyplatí operativní leasing?

Jedním z důvodů, proč je operativní leasing stále populárnější, je jeho cenová dostupnost. Oproti klasickým půjčkám na auto nebo finančnímu leasingu je operativní leasing velmi levný. U operativního leasingu se člověk nezadluží na několik let a navíc odpadnou náklady spojené s povinným ručením a zajišťováním servisu.

Záleží samozřejmě na modelu a roku výroby auta, operativní leasing slušného vozu lze sehnat i za pár tisíc korun měsíčně. Dnes již funguje několik srovnávacích webů s nabídkami operáků. Vyplatí se je používat, jde tak získat ten nejlevnější operativní leasing.


Sjednejte si nejvýhodnější povinné ručení.


Operativní leasing se nejvíce vyplatí např. lidem, kteří si přejí jezdit v novém modelu každý rok. Na konci sjednaného období je samozřejmě možné operák prodloužit (často se slevou) nebo vůz dokonce odkoupit, pokud ale člověk s autem příliš nesrostl, může si vybrat úplně nové auto.

Výhodný je i pro firmy. Jelikož auto není potřeba kupovat a jen pouze pronajímat, je operák vhodný pro pořízení služebních vozů pro zaměstnance.

Na závěr

Operativní leasing má řadu výhod. Nemuset skládat akontaci, nízké měsíční poplatky, hrazený servis a zaplacené povinné ručení. Tyto výhody přímo vybízí k pravidelné změně vozu.

Je nutné počítat i s nevýhodami, např. limit na najeté kilometry nebo nemožnost provádět na autě úpravy. Lidé, kteří rádi své auto modifikují nebo ho potřebují na delší cesty do zahraničí, budou pravděpodobně mít s těmito omezeními problém. Proto si musí každá na základě těchto parametrů určit, zda je operativní leasing ta správná volba pro něj.