Afty vznikají z rozličných příčin, nejčastěji je však na vině stres, oslabená imunita, nedostatek spánku, dráždivé pokrmy, hormonální vliv, drobné ranky v ústech a nesprávná ústní hygiena. U někoho se objeví jako bolestivé ústní puchýřky na vnitřní straně líce, ústech, ale i na jazyku, dásních, ústní klenbě.

Výjimkou však není ani krk a okolí mandlí, což může způsobovat bolest při polykání. U někoho se vyskytují zřídkakdy (2x ročně), ale někdo jimi trpí permanentně po celý rok. Zbavit se jich dá do jednoho až dvou týdnů.

více v článku...

Jak zjistit, že jde o afty?

Afty mají různou velikost od 2 do 10 milimetrů, miskovitý tvar s bílým povlakem a zarudlým okrajem. Jsou citlivé/bolestivé při kontaktu s mnohými potravinami (pikantní jídla, alkohol, ořechy, ale i banány, čokoláda a kyselá jídla. Závažnější formy jsou rozlezlé, vředovité a těžko se hojí – zůstávají po nich dokonce i jizvy.

Příčina výskytu aft není zcela objasněná, proto jsou tak trochu záhadou. Prvním příznakem je vytvoření „puchýřku“, který praskne a na jeho místě zůstane jeho spodní část (malý vřídek) miskovitého tvaru. Vznikat může mechanickým poškozením ústní sliznice, kdy se ranka infikuje kvasinkami a bakteriemi a vznikne aft.

Je potřeba vyhledat lékaře?

Pokud jsou afty rozlezlé, velmi citlivé a znemožňují přijetí potravy, můžete zajít k zubnímu lékaři. Ten je potírá vodou, která má stahující a umrtvující účinky. Afty ihned nezmizí, ale léčba je kratší a rozhodně se člověku uleví. Pokud se jedná o běžné afty, léčíme je domácím způsobem. Ideální jsou bylinkové výplachy a preparáty, které dostanete v lékárně i bez lékařského předpisu.

Jak s aftami bojovat?

Nejdříve je nutné posílit obranyschopnost organismu a doporučuje se užívání vitamínu C a B. C posiluje imunitu a B podporuje hojení ran. Vitamín B se nachází v kvasnicích, špenátu, kapustě, banánech, vejcích, masu. Vitamín C v ovoci a zelenině. Ideální je koupit si vitamín B-komplex (směs vitamínů B), přípravky na posílení imunity (například aloe vera, hlíva ústřičná apod. a přípravky k výplachu úst – propolis, ústní vodu, bylinkové vody, roztok peroxidu a k potírání ranek je výtečný vitamín E v kapslích.

Nepoužívejte však příliš agresívní přípravky. Každému může vyhovovat něco jiného, proto je vhodné vyzkoušet. Přípravky k potírání a výplachu pouze s 20% obsahem alkoholu, ať si nepopálíte ústní sliznici.