Psi patří k nejoblíbenějším a také nejčastějším domácím mazlíčkům. Pomáhají nám zbavit se stresu, špatné nálady, dávají nám zapomenout na různé neduhy, trápení a potíže. Stačí si jen pohladit jejich jemnou srst nebo se zahledět do jejich oddaných očí a svět vypadá rázem mnohem růžověji.

více v článku...

Zázračný mazlíček

Nikoho proto příliš nepřekvapí, že se čtyřnohý zvířecí společník velice osvědčil i jako terapeut. O canisterapii jste už určitě slyšeli. Léčba s pomocí psa funguje u všech věkových kategorií, blahodárně totiž působí na zdraví člověka. Odbourává stres, dodává pocit jistoty a bezpečí, přispívá k duševní rovnováze, zahání strach, úzkost i samotu. Uplatnění nachází i při fyzioterapii, třeba po těžkých úrazech, u nepohyblivých pacientů s obrnou. Rozvíjí totiž jemnou i hrubou motoriku.

Vítané rozptýlení

Už jen samotná přítomnost psa dokáže úplné divy. Radost tento štěkající chlupáč vzbudí všude, kam přijde – ať už se jedná o domovy důchodců, dětské domovy či nejrůznější ústavy pro handicapované. Vždy zpestří každodenní stereotyp a představují vítané rozptýlení. Lidé se s nimi mazlí, hladí je, mohou jim dávat povely nebo je odměňovat nejrůznějšími pamlsky pro psy. Nejčastěji se jako zvířecí „lékař“ využívá belgický ovčák, retrívr či pudl, vhodná jsou ale nejrůznější plemena – od těch nejmenších až po klidné obry typu bernardýn či aljašský malamut. Plemeno ale není rozhodující, daleko větší roli sehrává povaha samotného psa, to, jestli je láskyplný, vstřícný, klidný, poslušný, ovladatelný a neagresivní.

Kamarád do pohody i nepohody

Pes ale může jako terapeut fungovat i bez canisterapeutických zkoušek. To potvrdí asi každý, kdo tohoto zvířecího mazlíčka doma má. Jen si vzpomeňte, kolikrát už vám dokázal pomoct v těžké životní situaci. Za jeho věrnou lásku se mu proto odvděčte náležitou péčí. Pravidelně s ním choďte na procházky, navštěvujte veterináře a postarejte se o to, aby nijak nestrádal. V misce by mu neměl chybět dostatek vody a granulí pro psa. Měl by mít také svoje místečko, pelíšek pro psa, kde si bude moci v klidu odpočinout, zdřímnout a načerpat energii na další dovádění. Tak, nezapomeňte: šťastný pes – šťastný pán!