V historii se často stávalo, že ne zcela známým věcem byl přiřknut téměř magický význam. Nejinak tomu bylo s čajem, který se do Evropy dostal díky Holanďanům v 17. století. Svůj původ však má v Číně. Ale ani tam si lidé nebyli přesně jistí, kdo čaj ve skutečnosti objevil. Dochovaly se nám však mnohé legendy, které se snaží původ čaje objasnit.

více v článku...

Císařský objev

Podle jedné z legend byl čaj v Číně známý už v roce 2737 před naším letopočtem. Objevil jej čínský císař Šang-nung, který se vydal rozjímat do lesa. Usadil se na palouku, kde si rozdělal oheň a nechal si na něm v kotlíku ohřát vodu. A tehdy se stalo, že od lesa zavanul vítr a z nedalekého keře odnesl pár suchých lístků. Ty spadly do kotlíku s vodou. Zanedlouho se z něj začala linout příjemná vůně. Napil se tedy a nápoj mu velice chutnal. Vydal se tedy hledat keř, kterému patřily ony lístky. A nalezl tak čaj. Vrátil se poté do paláce a o svém objevu nadšeně vyprávěl. Od té doby si nechával pravidelně posílat do onoho lesa pro čajové lístky a vyráběl z nich první sypaný čaj.

Kronika čínské školy

Pokud bychom chtěli najít nejstarší zmínku o čaji, traduje se, že ji lze nalézt v kronice jedné čínské školy. Datuje se přibližně k létům 600 – 500 před naším letopočtem a byla do knihy napsána historikem a archivářem LiTauem. Ten na dané škole několik let působil. V knize stojí, že se s čajem poprvé setkává před branami Han-Passu, kdy mu jeden z jeho žáků podává šálek léčivého elixíru.

Čaj jako pochutina i lék

Ať už je za objevení čaje a jeho blahodárných účinků na lidské zdraví kdokoliv, faktem zůstává, že je jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších nápojů vůbec. Pokud i vy máte čaj v oblibě, nespokojte se pouze s lacinými odvary v sáčku. Dopřejte si to nejlepší. Pro zpříjemnění odpoledne vyzkoušejte třeba čaje Twinings nebo English TeaShop.