Každý majitel plechového miláčka se snaží o něj pečovat, aby vydržel sloužit co nejdéle. Díky péči nejenže automobil déle vydrží, ale i pěkněji vypadá. Když je řeč o starostlivosti o auto, nemáme pouze na mysli výměnu oleje, kontrolu brzd a jiné technické záležitostí, které jsou naprostou samozřejmostí, ale i čištění interiéru a mytí auta.

Někdo dává přednost ručnímu mytí auta, protože jde o nejšetrnější způsob čištění a žádná technologie jej nenahradí. Jestliže svého plechového oře pravidelně neumýváte, vytváří se na něm vrstva silničního spádu, která váže vodu a poškozuje to karoserii. Ruční mytí zbaví auta nečistot, které mu škodí a nedá se srovnávat s žádnou jinou technologií. Ovšem musíte vědět jak na to.

Příprava

Krok číslo jedna je důkladná příprava. Připravte si vše, co budete během mytí potřebovat, ať nemusíte od auta odbíhat. Patří zde autokosmetika, rukavice z mikrovlákna, kyblíky s vodou, utěrky z mikrovlákna, vosk. Než začnete auto umývat, sundejte si vše, co by mohlo poškodit lak auta – pásek, prstýnek, náramek, kovové cvočky na riflích apod. Raději na sebe hoďte tepláky či montérky.

Hrubá špína

V kroku číslo dvě zbavte auto největší špíny. Máte-li wapku s tlakovou vodou, pak je to ideální. Nemáte-li wapku vezměte smetáček (pozor, aby v něm nebyly kamínky a nic, co by mohlo poškrábat lak), hadici s vodou nebo vodu v konvích a kyblících. Zbavte s hrubé špíny, abyste ji pak neroztírali po celém autě. S přischnutým hmyzem pomůže jemná abrazivní pasta.

Rukavice z mikrovlákna

Když se vysloví ruční mytí, většina si představí houbu na mytí auta, hromadu pěnu a jak šudlí. To je špatně! Houba může zachytit drobná, ale ostrá smítka i částice prachu a poškrábat lak. Snad nejhorší je, když vám houba spadne na zem. Nečistoty, které na ní ulpí movou do laku udělat hluboké rýhy, které nezaleštíte. Na mytí si pořiďte raději rukavici z mikrovlákna.

Žádná pauza

Těšili jste se, že až domyjete auto, dáte si pauzu? Zklameme vás. Auto je potřeba hned vysušit, protože v opačném případě se na něm udělají fleky a mapy. Na pomoc si vezměte utěrky z mikrovlákna a automobil vytřete do sucha.

Voskování

Je-li vaším přáním, aby lak auta vydržel dlouho a měl stále svůj lesk a břink, investujte do kvalitního vosku či nanovosku. Díky němu vytvoříte na karosérii ochranný film, který udrží pryč sůl, nečistoty i vodu.