Každý majitel plechového miláčka se snaží o něj pečovat, aby vydržel sloužit co nejdéle. Díky péči nejenže automobil déle vydrží, ale i pěkněji vypadá. Když je řeč o starostlivosti o auto, nemáme pouze na mysli výměnu oleje, kontrolu brzd a jiné technické záležitostí, které jsou naprostou samozřejmostí, ale i čištění interiéru a mytí auta.

Někdo dává přednost ručnímu mytí auta, protože jde o nejšetrnější způsob čištění a žádná technologie jej nenahradí. Jestliže svého plechového oře pravidelně neumýváte, vytváří se na něm vrstva silničního spádu, která váže vodu a poškozuje to karoserii. Ruční mytí zbaví auta nečistot, které mu škodí a nedá se srovnávat s žádnou jinou technologií. Ovšem musíte vědět jak na to.

více v článku...

Příprava

Krok číslo jedna je důkladná příprava. Připravte si vše, co budete během mytí potřebovat, ať nemusíte od auta odbíhat. Patří zde autokosmetika, rukavice z mikrovlákna, kyblíky s vodou, utěrky z mikrovlákna, vosk. Než začnete auto umývat, sundejte si vše, co by mohlo poškodit lak auta – pásek, prstýnek, náramek, kovové cvočky na riflích apod. Raději na sebe hoďte tepláky či montérky.

Hrubá špína

V kroku číslo dvě zbavte auto největší špíny. Máte-li wapku s tlakovou vodou, pak je to ideální. Nemáte-li wapku vezměte smetáček (pozor, aby v něm nebyly kamínky a nic, co by mohlo poškrábat lak), hadici s vodou nebo vodu v konvích a kyblících. Zbavte s hrubé špíny, abyste ji pak neroztírali po celém autě. S přischnutým hmyzem pomůže jemná abrazivní pasta.

Rukavice z mikrovlákna

Když se vysloví ruční mytí, většina si představí houbu na mytí auta, hromadu pěnu a jak šudlí. To je špatně! Houba může zachytit drobná, ale ostrá smítka i částice prachu a poškrábat lak. Snad nejhorší je, když vám houba spadne na zem. Nečistoty, které na ní ulpí movou do laku udělat hluboké rýhy, které nezaleštíte. Na mytí si pořiďte raději rukavici z mikrovlákna.

Žádná pauza

Těšili jste se, že až domyjete auto, dáte si pauzu? Zklameme vás. Auto je potřeba hned vysušit, protože v opačném případě se na něm udělají fleky a mapy. Na pomoc si vezměte utěrky z mikrovlákna a automobil vytřete do sucha.

Voskování

Je-li vaším přáním, aby lak auta vydržel dlouho a měl stále svůj lesk a břink, investujte do kvalitního vosku či nanovosku. Díky němu vytvoříte na karosérii ochranný film, který udrží pryč sůl, nečistoty i vodu.